Na hodine biológie sa žiaci 7.B snažili na základe činnosti zmyslových orgánov rozlíšiť a správne určiť rôzne vône a chute. Taktiež identifikovali predmety na základe hmatu.
Mgr. Barbora Michálková
Na hodine biológie sa žiaci 7.B snažili na základe činnosti zmyslových orgánov rozlíšiť a správne určiť rôzne vône a chute. Taktiež identifikovali predmety na základe hmatu.
Mgr. Barbora Michálková
Na hodine matematiky si žiaci precvičovali učivo prostredníctvom didaktickej hry „Terč“. Žiaci boli rozdelení do skupín, po správnom vyriešení zadaných úloh mali možnosť hádzať na terč. Po skončení hry si žiaci sčítali svoje bodové zisky a vyhodnotili sme najlepšiu skupinu.
Mgr. Barbora Michálková
Žiaci 6. a 7. ročníka na hodine výtvarnej výchovy modelovali z hliny. Mali vytvoriť malý darček pre svoju mamičku ku Dňu matiek. Podarili sa im vymodelovať malé misky, poháriky, šperkovničky, príp. iné originálne sošky. Hotové výrobky musia 3 dni schnúť a potom sa dajú vypáliť do pece, ktorá je v ZUŠ. Darčeky si potom môžu vymaľovať a odovzdať svojej mame.
Mgr. Zuzana Ryšková
Vyučovacie hodiny chémie už tradične prepájame s praktickou skúsenosťou. Mnohé s chemických reakcií bežného života sú sprevádzané energetickými zmenami. Siedmaci sa pri výrobe sadrových odliatkov presvedčili, že tuhnutie sadry je exotermická reakcia. Dôkazom toho boli nielen teplotné zmeny namerané teplomerom, ale aj teplo vnímané pocitovo – dotykom na odliatok. Zároveň si pri práci vyskúšali svoje manuálne zručnosti.
Praktickej časti vyučovacej hodiny predchádzal motivačný rozhovor k téme širokého použitia rôznych druhov sadry a samozrejme prepojenia sadra – chémia.
Tvar odliatkov sme volili tematicky k prebiehajúcemu „Svetovému dňu vody“. Hotové odliatky sme umiestnili ku kresbe, ktorú opäť k téme vytvoril Michal Kalčík zo 7.A.
RNDr. Marika Blaškovičová
Po oxide vápenatom, oxidoch dusíka, síry a uhlíka sme si počas vyučovacích hodín chémie „podali“ oxid meďnatý. Úlohou ôsmakov bolo pripraviť oxid meďnatý z modrej skalice. Praktickej časti predchádzala teoretická príprava.
Počas praktických realizácií je dôležité, aby žiaci získali prehľad „koľko stojí neopatrnosť“, resp. s ako hodnotným materiálom pracujú. Súčasťou laboratórnych výstupov bol výpočet finančného podielu materiálneho vybavenia. Okrem ceny laboratórnych pomôcok mali žiaci za úlohu zistiť i ceny chemikálií a pre nás „samozrejmej“ vody v množstvách, ktoré použili.
Pre mnohých boli jednotlivé položky prekvapením a zároveň poznaním, že vybavenosť, ktorú im školské laboratórium a učebňa poskytujú má svoju cenu.
RNDr. Marika Blaškovičová
Na technike žiaci znovu rozvíjali svoju kreativitu a fantáziu. Z kamienkov, mušlí, konárikov a podobného nepotrebného materiálu vyrobili zaujímavé obrázky. Podklad obrázka je z odpadu z plávajúcej podlahy. Všetky komponenty na obrázku prilepovali lepiacou pištoľou. Privítame, ak by sa našiel darca – odrezky z dreva, dosky, laty, zvyšky plávajúcej podlahy, obkladov apod., aby naši žiaci mohli i naďalej rozvíjať svoje zručnosti.
PaedDr. Darina Vojvodová
Volejbalové družstvo chlapcov našej školy sa zúčastnilo ako víťaz Trnavského kraja Majstrovstiev Slovenskej republiky v Detve, ktoré sa konali 11. - 12. apríla 2017. Na tomto turnaji štartovalo 8 škôl, ktoré boli rozdelené do 2 skupín. Skupina A: ZŠ Svidník, ZŠ Andreja Radlinského Kúty, ZŠ Komárno, ZŠ Žilina, skupina B: ZŠ Púchov, ZŠ Malacky, ZŠ Poltár, ZŠ Strážske. V skupinách sa hralo systémom každý s každým. Naši chlapci v prvom zápase porazili ZŠ Žilina 2:0, v druhom zápase so ZŠ Svidník prehrali 0:2. Zápas o postup do semifinále so ZŠ Komárno bol veľmi vyrovnaný. V závere setov sa šťastie priklonilo na stranu súpera a naši chlapci prehrali 0:2 (23:25, 21:25). Ako tretie družstvo v skupine A sa naši volejbalisti stretli s tretím družstvom zo skupiny B v zápase o 5. miesto. Tento zápas so ZŠ Poltár naši chlapci vyhrali 2:0 a obsadili konečné 5. miesto. Blahoželáme.
Celkové poradie Majstrovstiev Slovenskej republiky vo volejbale žiakov ZŠ pre rok 2017:
1. ZŠ Karpatská Svidník
2. ZŠ Gorazdova Púchov
3. ZŠ s VJM Práce Komárno
4. ZŠ Mierová Strážske
5. ZŠ Andreja Radlinského Kúty
6. ZŠ Nám. slobody Poltár
7. ZŠ Martinská Žilina
8. ZŠ Dr. J. Dérera Malacky
Našu školu úspešne reprezentovali: Patrik Novák (8.B, kapitán družstva), Sebastián Mucha (9.A), Patrik Daniel (9.A), Patrik Gúth (8.B), Viliam Krátky (7.B), Tomáš Smolinský (7.B), Adrián Kovarovič (7.B), Andrej Daniš (7.A), Adam Hutta (7.A), Juraj Sálus (7.A).
Mgr. Milan Krídl
Na Technike pracujú žiaci s rôznymi materiálmi. Prácu majú rozdelenú vždy do skupín, pričom každá skupina pracuje s iným materiálom, náradím, nástrojmi a pomôckami. Odkedy máme v technike k dispozícii dva zveráky, učia sa žiaci opracovávať drevo. Osvojujú si zručnosti pri práci s pílkou, rašpľou a pilníkom. Využívame pri práci odpadový a prírodný materiál. Jedna skupina chlapcov vyrezávali a opracovávali drevené srdiečka, druhá skupina rezala kolieska z konárov, ktorými budú ozdobovať staré kvetináče. Ďalšia skupina sa pokúsila z drevených triesok, ktoré sme dostali sponzorsky, zhotoviť nejaký domček.
PaedDr. Darina Vojvodová
Naši žiaci na hodinách Techniky a Sveta práce začali pestovať zeleninu. Oboznámili sa s rôznym druhmi osiva a časom ich výsevu. Naučili sa, že niektorá zelenina sa seje priamo na záhony a niektorá sa musí najprv predpestovať. Zo semien si zhotovili vzorkovnice – semená dali do skúmaviek a na každú napísali druh zeleniny. V učebni techniky si predpestovali zo semien papriku a rajčiny. Mladé rastlinky presádzali potom do kelímkov, do ktorých urobili pomocou rozohriateho klinca dierky, aby si rastlinky nasávali potrebnú vodu. Kým vysadia priesady na záhony v školskej záhrade, budú sa o rastlinky starať a sledovať ich postupný rast.
PaedDr. Darina Vojvodová
Deti v školskom klube detí a na krúžku Tvorivé dielne opäť vyrábali veľkonočné dekorácie. Boli to maľované vajíčka, na ktoré pomocou servítkovej techniky nalepili nejaký obrázok. Väčšie dievčatá vyskúšali ozdobiť vajíčka pomocou slamy.
Mgr. Zuzana Ryšková
Dňa 16. marca 2017 sa na našej škole pri príležitosti mesiaca kníh uskutočnil „Žiacky blší trh“ na podporu školskej knižnice. Každá trieda si vytvorila svoj vlastný obchod a predávala staré knihy, bižutériu, keramiku, hračky, časopisy a rôzny tovar. Deti si precvičili finančnú gramotnosť a pravidlá obchodu. Podarilo sa nám vyzbierať 310 €. Výťažok z akcie bude použitý na zakúpenie nových kníh do školskej knižnice. Chceme poďakovať deťom, učiteľom za prípravu akcie a aj rodičom za darované knihy a tovar, ktorí sa na blšom trhu predával. Tešíme sa z nových kníh a pozývame Vás ,nielen žiakov, do našej školskej knižnice.
Mgr. Renáta Antálková
Žiaci na tvorivých dielňach vyrábali veľkonočné ozdoby. Z kartónu vystrihli vajíčka a omotávali ich špagátom alebo pletacou priadzou podľa svojej fantázie. Omotané veľkonočné vajíčka ešte ozdobili stužkami, vtáčikom a kuriatkom. Svoje výrobky môžu použiť ako peknú veľkonočnú dekoráciu.
Mgr. Zuzana Ryšková
Praveká súťaž bola pre žiakov šiesteho ročníka aj v tomto školskom roku hračka. Spoločne vymysleli a nakreslili PRAVEKÝ HUMORNÝ KOMIKSOVÝ PRÍBEH, čo všetko mohli neandertálci v Bojniciach zažiť v pravekej dobe kamennej počas jedného dňa svojho života. Následne obrázky pospájali tak, aby vznikol celý príbeh z jedného dňa života neandertálcov v Bojniciach. Nezabudli ani na to, že správny praveký humorný komiks má obsahovať aj „bubliny“ s myšlienkami alebo hovorenými slovami pravekých ľudí. So vzniknutým humorným príbehom sme sa odfotili a poslali usporiadateľom súťaže.
e- book : http://kuty.media/neandertalci/
Triedne učiteľky 6.A a 6.B, Mgr. Zuzana Ryšková
V školskej záhrade sú jarné práce v plnom prúde. Žiaci 7. a 8. ročníka na technike a svete práce pripravovali celú záhradu k jarným prácam a výsadbe. Do záhonov pre každú triedu rozvozili zeminu, aby si každá trieda mohla začať s výsadbou. Na technike piataci umiestnili do záhrady „hotel pre hmyz“ a „ježníky“, pomáhali pánovi školníkovi upevňovať tabuľky s vyznačenými triedami, dokončili rozvoz zeminy do záhonov a ich úpravu. Záhrada je pripravená nielen na hodiny techniky a sveta práce, využijú ju vyučujúci so žiakmi aj na iných predmetoch počas priaznivého počasia. Fotografie v sekcii Fotoalbum dokazujú, že záhradu majú naši žiaci radi a svojim pričinením ju stále zveľaďujú.
PaedDr. Darina Vojvodová
Žiaci druhého ročníka sa v dňoch 20. 3. – 24. 3. 2017 zúčastnili plaveckého výcviku v Maline v Malackách. Na konci výcviku dostali mokré vysvedčenie a všetci s radosťou povedali, že prekonali mnohé prekážky nad vodou i pod vodou.
Mgr. Lucia Hvorecká
Dňa 23. 03. 2017 sa Simona Škodová, žiačka 9.A triedy zúčastnila okresného kola Chemickej olympiády. Úspešne zvládla teoretickú i praktickú časť náročných úloh. Umiestnila sa na krásnom piatom mieste.
Srdečne blahoželáme.
Za dôkladnú prípravu - nad rámec školských povinností, patrí Simone veľká pochvala.
RNDr. Marika Blaškovičová
Súčasťou poznávania geologickej stavby a histórie Slovenska je aj práca s rôznymi informáciami získanými z dostupných zdrojov. Žiaci 8.B triedy vlastnoručne vyrobili „Geologickú mapu Slovenska“. Počas práce si utvrdili poznatky nielen z biológie, ale využili aj schopnosť orientovať sa na mape Slovenska.
Za prípravu materiálov, tímovú prácu a zručnosť pri realizácii patrí 8.B veľká pochvala.
RNDr. Marika Blaškovičová
V rámci vyučovacej hodiny fyziky „Vplyv teploty na hustotu“ mali šiestaci opäť možnosť overiť si teoretické poznatky praktickou skúsenosťou. Prúdenie teplých a studených morských prúdov už poznali z hodín geografie a ich fyzikálnu podstatu pochopili realizáciou aktivity „Počasie vo fľaši“. Pri výbere aktivity sme v rámci „Marec – mesiac knihy“ čerpali z literatúry školskej knižnice. Priebeh sme zaznamenávali tabletom a výstup spracovali v zošitoch fyziky podľa návodu.
V princípe jednoduchým, i keď na manuálnu zručnosť náročným postupom si šiestaci overili nielen „pravdivosť“ meteorológie, ale aj spoznali princíp fungovania teplomera, ktorý využívame v každodennom živote.
RNDr. Marika Blaškovičová
Spájajú nás mosty
24. marec 2017 bol opäť dňom, kedy si žiaci ôsmeho ročníka a dvaja žiaci siedmeho ročníka zopakovali vyučovanie v rakúskej základnej škole v Hohenau. Téma tohto vyučovacieho procesu bola na všetkých predmetoch rovnaká: Mosty - Brücken - Bridges. Žiaci strávili tri vyučovacie hodiny v základnej škole. Prvá hodina bola rozdelená na dve časti. Prvá časť patrila hudobnej výchove, žiaci počúvali rôzne zvuky a zaznačovali ich do pracovného listu s obrázkami. V druhej časti hodiny žiaci kreslili. Druhá hodina bola zasa rozdelená na dve časti – geografia a technika. Na hodine geografie sme sa dozvedeli ako sa staval most cez rieku Moravu z Moravského Svätého Jána do Hohenau a zopakovali sme si desať najznámejších mostov sveta. Na technike sa žiaci snažili postaviť Leonardov most. Tretia hodina bola telesná výchova. Naši žiaci boli veľmi spokojní. Tešíme sa na návštevu rakúskych žiakov zasa u nás.
Mgr. Jarmila Krajčíková
Na hodinách biológie robili žiaci 7.B triedy praktické cvičenia zamerané na nácvik prvej pomoci pri ohrození životných funkcií (zástava dýchania a srdca) a pri krvácaní. Žiaci si prvú pomoc nacvičovali aj na resuscitačnej figuríne. Zhodnotiť celkovú situáciu, zhodnotiť stav postihnutej osoby, vyrovnať sa so stresom a poskytnúť prvú pomoc je dôležité pri záchrane života.
Mgr. Barbora Michálková
Powered by aSc EduPage