Mesiac október, čiže MESIAC ÚCTY K STARŠÍM sme na krúžku ŠPERKÁRKA ukončili darčekom pre starých rodičov. Určite STROMČEK ŠŤASTIA poteší a vyčarí im úsmev na tvári.
Ľudmila Húšťavová
Mesiac október, čiže MESIAC ÚCTY K STARŠÍM sme na krúžku ŠPERKÁRKA ukončili darčekom pre starých rodičov. Určite STROMČEK ŠŤASTIA poteší a vyčarí im úsmev na tvári.
Ľudmila Húšťavová
Vianoce sa blížia, obchody sú už zaplnené vianočným tovarom a ani naši žiaci nezaháľajú, už postupne na hodinách techniky vyrábajú vianočné dekorácie a darčeky. Z tenkých íver dreva zhotovili žiaci netradičné hviezdy a dozdobili ich zrnami kávy. Je jednoduché vianočnú ozdobu si kúpiť v obchode, ale cennejšia je ozdoba vyrobená vlastným pričinením. Pri práci si žiaci pestovali jemnú motoriku a svoju trpezlivosť, pretože takáto „prírodná hviezda“ sa nedá urobiť rýchlo.
PaedDr. Darina Vojvodová
Deviataci sa v tomto období zaoberajú ďalším tematickým celkom, ktorým je elektrina. Prakticky si overili pri zapájaní jednoduchých elektrických obvodov vodivosť a nevodivosť určitých látok, zisťovali, za akých podmienok prechádza obvodom elektrický prúd, spoznali tepelné účinky prúdu, zostrojili si elektromagnet, vyskúšali vedenie elektrického prúdu v kvapalinách. Praktickou činnosťou si takto utvrdia teoretické vedomosti a táto činnosť im určite pomôže k trvalejšiemu uchovaniu vedomostí.
PaedDr. Darina Vojvodová
Dňa 16. 10. 2017 prebehol na našej škole 10. ročník školského kola Olympiády zo slovenského jazyka. Zúčastnili sa ho žiaci ôsmeho a deviateho ročníka. V prvej časti preukazovali svoje teoretické vedomosti zo slovenského jazyka, druhá časť pozostávala z komunikačných zručností. Víťazkou školského kola sa stala Simona Kálková z 8.A, na druhom mieste sa umiestnil Michal Drábek z 8.B a tretie miesto obsadil Frederik Šimek z 9.B. Víťazka postupuje do okresného kola v Senici. Ďakujeme všetkým žiakom za účasť a víťazke blahoželáme!
Mgr. Hana Palkovičová
Žiaci si najskôr pozreli video o poskytnutí prvej pomoci, potom si aj sami vyskúšali poskytnúť prvú pomoc na resuscitačnej figuríne. Svoje znalosti z oblasti dopravy si overili v teste. Nakoniec zvládli aj takmer 8 km dlhú trasu obcou Kúty.
Mgr. Barbora Michálková, Mgr. Martina Arpášová
Ôsmačky aranžovali tekvice s odborníčkou – kvetinárkou, pani Zuzanou Kollárovou, majiteľkou obchodu Thebery. Tekvice zabezpečila pani zástupkyňa Renka Antálková, ostatný materiál priniesla so sebou pani Zuzka Kollárová, za čo im veľmi pekne ďakujeme. Dievčatá ôsmych ročníkov tak zažili 3 krásne vyučovacie hodiny s odbornou inštruktážou pri aranžovaní, každá z dievčat si aranžovala svoju tekvicu. Aranžmány máme vystavené vo vestibule školy. Fotogaléria dokazuje, že práca dievčatá bavila a každé ich dielko je jedinečné.
PaedDr. Darina Vojvodová
Ôsmaci sa počas vyučovacích hodín fyziky zaoberali vlastnosťami svetla a skladaním farieb. Prostredníctvom vlastnoručne vyrobenej pomôcky sa presvedčili, že bielu farbu je možné získať zmiešaním základných farieb spektra. Výroba pomôcky vyžadovala istú dávku zručnosti, trpezlivosti i matematických vedomostí.
Za príkladnú domácu prípravu a pomoc spolužiakom pri výrobe pomôcky patrí veľká pochvala Michalovi Kalčíkovi z 8.A.
RNDr. Marika Blaškovičová
Šiestakom pribudol nový predmet fyzika. Fyzika je prírodná veda, ktorej predmetom je látka, pole a fyzikálne javy. V prvých učivách sa šiestaci oboznamujú s pojmami látka a teleso, skúmajú vlastnosti látok. Väčšinu javov a vlastností látok poznajú z každodenného života, len si to na hodinách vysvetlia pomocou jednoduchých praktických pokusov. Vlastnosti kvapalín si žiaci overili pomocou striekačiek, infúznych hadičiek a vody. Zároveň týmto ďakujeme rodičom, ktorí nám zabezpečili striekačky a infúzie.
PaedDr. Darina Vojvodová
Jednou z tém účelového cvičenia pre šiestakov bol pohyb v prírode a ochrana životného prostredia. Pekný slnečný deň 14. 9. sa žiaci 6.A a 6.B vybrali na vychádzku k neďalekým Drahám. Okrem spoznávania vegetácie v okolí sa aktívne zapojili k ochrane životného prostredia – vyzberali časť odpadkov, ktoré sa tu žiaľ po celom okolí vodného zdroja nachádzajú. Je smutné, že ľudia, ktorí sem prichádzajú za relaxom, nedbajú na čistotu prostredia a zanechávajú po sebe množstvo odpadkov. Potom žiaci pokračovali vychádzkou k neďalekému lesíku, kde sa im podarilo nájsť aj niekoľko húb – bedlí. Cestou späť sa pristavili v neďalekej farme, kde si dokonca so zamestnancom farmy dohodli aj exkurziu.
PaedDr. Darina Vojvodová
Dňa 14. 9. 2017 prebiehalo v našej škole účelové cvičenie. Každoročný priebeh cvičenia sme tento krát „osviežili“ spôsobom, ktorý dáva priestor tímovej príprave, vzájomnej komunikácií i prezentáciám pred „publikom“. Žiaci 8.B sa po vzájomnej dohode rozdelili do tematických skupín. Úlohou bolo pútavo spracovať teoretickú časť svojej témy a samozrejme zaujať praktickými aktivitami prepojenými na situácie bežného života. Súčasťou cvičenia bola diskusia a zhodnotenie jednotlivých prezentácií a aktivít. Oceňujem nápaditosť a kreativitu žiakov viditeľnej pri výrobe posterov, „vodičského preukazu“ , posteru s tabletou oxidu uraničitého, aktivít v rámci priestorovej orientácie pohybu a pobytu v prírode, pravidiel správneho zakladania ohňa, či reálnosť zdravotnej prípravy.
RNDr. Marika Blaškovičová
Žiaci 6. ročníka zažili hneď na začiatku školského roka netradičnú hodinu výtvarnej výchovy. Svoje výtvarné diela vytvorili pomocou sprejovania. Na čistý výkres si ľubovoľne poukladali vetvičky zo stromu, lístie, trávu..., cez ktoré potom nanášali farby sprejovaním po celej ploche výkresu. Po zaschnutí vetvičky odobrali. Vytvorili krásne originálne výtvarné diela.
Mgr. Zuzana Ryšková
Žiaci 9. ročníka navštívili v stredu 13. septembra Múzeum holokaustu v Seredi. Vzniklo v priestoroch autentického koncentračného tábora. Cieľom exkurzie bolo priblížiť žiakom tragédiu židovských obyvateľov zo Slovenska v rokoch 2. svetovej vojny. Deviataci cestovali pohodlnejšie ako oni v tie osudové roky, no cesta pešo k bráne tábora v nich začínala pripravovať iné vnímanie výklad tragických udalostí, s ktorým sa stretávajú v učebniciach. So zatajeným dychom počúvali sprievodné slovo. Prezerajúc si exponáty zistili, že život vtedy a dnes má iné hodnoty. K odkazu pani Weinwurmovej -zabrániť zlu, ktoré sa šíri medzi nami v rôznych podobách - sa po spoznaní osudov Židov postavia zodpovednejšie.
Mgr. Amália Čulenová
V rámci vzdelávania učiteľov sa pani učiteľky Blaškovičová, Michálková a Vojvodová zúčastnili školenia Technika pripravuje na skutočný život, ktorého cieľom bolo rozvíjanie manuálnych zručností žiakov v ZŠ vo vzťahu k posilneniu vzdelávacej oblasti Človek a svet práce.
Zámerom školenia bolo predstaviť učiteľom základných škôl nové, alternatívne spôsoby vo vyučovaní vzdelávacej oblasti Človek a svet práce. Pripravené boli názorné ukážky ako viesť atraktívnu a zmysluplnú výučbu, ktorá motivuje žiaka nielen k dobrým výsledkom, ale tiež k celoživotným aktivitám v oblasti technických a prírodných vied. Vzdelávanie prebiehalo pod taktovkou skúseného lektora – Mgr. Jana Krotkého, Ph.D. z Pedagogickej fakulty Západočeskej univerzity v Plzni, vedúceho Oddelenia technickej výchovy na Pedagogickej fakulte Západočeskej univerzity v Plzni a vedúceho Centra didaktických a multimediálnych výukových technológií.
PaeDr. Darina Vojvodová
Žiaci na hodinách techniky pracujú v záhrade. Postupne zberajú úrodu, pripravujú jesenné práce. 6.A trieda dozberala časť úrody a vo vestibule školy nainštalovala drobnú výstavku zeleniny, ktorú dopestovali žiaci v záhrade. Pri práci sa žiaci zároveň učia spoznávať zeleninu, začleňovať ju do druhov, oboznamujú sa so spôsobmi skladovania a spracovania zeleniny. Nakoľko v technike sú zahrnuté viaceré zložky, v rámci ekonomiky domácnosti sa oboznamujú aj s cenami zeleniny v obchodoch, pri súkromných predajoch a kalkulujú výhody vlastného pestovania zeleniny v pomere ceny a hlavne kvality.
PaedDr. Darina Vojvodová, RNDr. Marika Blaškovičová
Krb vo vestibule, ktorý žiaci zhotovili z kartónových škatúľ, je nainštalovaný na stálo, mení sa len jeho výzdoba, podľa aktuálnych sviatkov, ročných období. Teraz žiaci vyzdobili krb svojimi výrobkami, ktoré zhotovovali na hodinách techniky a na krúžku Mladí majstri. Sú to obrázky z kamienkov, srdiečka z vlnitého kartónu, kvety zo starých gombíkov, minikvetináčky oblepené špagátom, kruhový obraz, ktorého základ tvorí odpad(plechový kruh), ktorý nám daroval Kovotvar Kúty, farebné kvety z obalov na vajíčka, biele kale z filcu. Postupne začnú žiaci pripravovať jesenné dekorácie.
PaedDr. Darina Vojvodová
Súťaž Zbieram baterky je prevádzkovaná firmou INSA, s. r. o. Sereď. Táto súťaž je určená pre deti, školy a iné inštitúcie a je založená na bezprostrednej motivácii. Podstatou súťaže je zber použitých prenosných batérií a akumulátorov.
Naša škola je druhý školský rok zapojená do programu. Súťaž stále pokračuje, nakoľko ide o dlhodobý program. V súťaži žiaci za pozbierané použité prenosné batérie a akumulátory získavajú body, ktoré majú možnosť na stránkewww.zbierambaterky.sk vymeniť za darčeky. Vyzývame preto žiakov, aby sa znovu zapojili do programu, čím prispejú k ochrane životného prostredia.
PaedDr Darina Vojvodová
Oddýchnutí žiaci po prázdninách sa už pustili do práce v našej školskej záhrade. Hneď na prvej hodine techniky sa dve skupiny žiakov 5.A triedy pustili s chuťou do práce. Čistili záhony od buriny, zberali úrodu a samozrejme aj ochutnali vypestovanú zeleninu - rajčiny, kaleráb, mrkvu, dokonca našli ešte aj na jednom kríku maliny. Pri práci im čas veľmi rýchlo ubehol, dokonca pracovali aj cez prestávku. Po práci uložili náradie a spokojní išli na ďalšie vyučovanie.
PaedDr. Darina Vojvodová, Mgr. Barbora Michálková
Dňa 27. 6. 2017 sa žiaci 7. a 8. ročníka zúčastnili prednášky „Pravda o drogách“. Prednášky organizuje občianske združenie Slovensko bez drog. Vo svete sa veľa hovorí o drogách, no nie všetko je pravda. Drogoví díleri priznali, že by povedali čokoľvek, len aby iní drogu kúpili. Na prednáške sa žiaci dozvedeli pravdu, aby sa nenechali oklamať. Prednáška bola zaujímavá, prednášateľ Ing. Rastislav Bobček, PhD. zvolil výbornú formu.
Mgr. Barbora Michálková
Žiaci zo všetkých troch oddelení ŠKD hľadali v utorok 27. júna 2017 poklad. Na rôznych miestach školského dvora boli ukryté časti mapy, ktoré museli deti nájsť. Každú časť mapy si museli získať splnením 4 úloh zo šiestich oblastí - správnym zodpovedaním otázok zo športu, hudby, prírody, slovenského jazyka, všeobecného prehľadu a oblasti rozprávok. Otázky boli rozdelené podľa obtiažnosti, zvlášť pre prvákov a druhákov a zvlášť pre tretiakov a štvrtákov. Deti bolli veľmi šikovné, poznali odpovede na všetky otázky, preto si právom zaslúžili časti mapy, z ktorých poskladali plán - mapu s vyznačeným pokladom. Ten bol ukrytý v školskej záhrade. Deti mali veľkú radosť, keďže pokladom boli sladkosti a melóny, ktoré v horúcom počasí príjemne osviežili.
Mgr. Zuzana Ryšková
I. kategória
I. stupeň – poézia
1. miesto Adam Vilem 3. ročník ZŠ Lakšárska Nová Ves
2. miesto Sára Trimaiová 3. ročník ZŠ Lakšárska Nová Ves
3. miesto Sofia Renováčková 3. ročník ZŠ Vajanského Skalica
I. kategória
I. stupeň – próza
1. miesto Branko Matúšek 4.ročník ZŠ Kúty
2. miesto Karin Rišková 3. ročník ZŠ Kúty
3. miesto Veronika Michálková 4. ročník ZŠ Smolinské
I. kategória
II. stupeň – poézia
1. miesto Aurélia Ružičková 8. ročník ZŠ Sekule
2. miesto Richard Polák 6. ročník ZŠ Kúty
3. miesto Viktória Kurthyová 7. ročník ZŠ Lakšárska Nová Ves
I. kategória
II. stupeň – próza
1. miesto Adela Kirthová 5. ročník ZŠ Sekule
2. miesto Christián Chňupka 6. ročník ZŠ Gbely
3. miesto Sandra Černá 8. ročník ZŠ Šaštín – Stráže
II. kategória SŠ a dospelí
Mária Daneková Čáry
Ďakujeme všetkým za účasť a víťazom blahoželáme! Ceny im budú doručené.
Powered by aSc EduPage