Do galérie Imatrikulácia prvákov boli pridané fotografie.
NOVINKY
Imatrikulácia prvákov
- 30
Zisťovanie množstva cukru v ovocí
Do galérie Zisťovanie množstva cukru v ovocí boli pridané fotografie.
Zisťovanie množstva cukru v Coca-Cole
Do galérie Zisťovanie množstva cukru v Coca-Cole boli pridané fotografie.
Zisťovanie množstva vody v ovocí
Prečo je ovocie dôležité v dodržiavaní pitného režimu? Pretože obsahuje vodu. Odpoveď na túto otázku si žiaci 7.B triedy overili pokusom. Vzorky rôznych druhov ovocia (banán, mandarínka, jablko) zahrievali nad kahanom, aby sa vzorka vysušila. Z rozdielu odvážených hmotností pred a po zahrievaní zistili, koľko vody sa nachádza v 1g ovocia.
Mgr. Barbora Michálková, RNDr. Marika Blaškovičová
Zisťovanie množstva cukru v Coca-Cole
Žiaci 7.B triedy v rámci predmetov biológia a chémia robili pokus, ktorým zisťovali, koľko cukru obsahuje Coca-Cola. Coca-Colu v odparovacej miske zahrievali nad kahanom, pokým sa nevyparila voda. Žiaci z vypočítaného rozdielu hmotnosti pred a po zahrievaní zistili, koľko cukru nápoj obsahuje . Zistili, že množstvo cukru je vysoké a preto je pitie takýchto nápojov zdraviu škodlivé.
Mgr. Barbora Michálková, RNDr. Marika Blaškovičová
Na hodine techniky...
Do galérie Na hodine techniky... boli pridané fotografie.
Na hodine techniky...
Žiačky 8. ročníka tvorili na hodinách techniky jednoduché jesenné dekorácie. Použili pri tom staré, nepotrebné svetre, tričká a ponožky, z ktorých pomocou ihiel,nití, špagátu, gombíkov, výplňového materiálu a veľkej dávky trpezlivosti zhotovili látkové tekvice a malé ponožkové sovičky. Zistili, že aj staré, už nepoužívané veci sa dajú ešte recyklovať a môžu z nich vzniknúť krásne originálne dekorácie.
Mgr. Zuzana Ryšková
Piataci v Skalici
Do galérie Piataci v Skalici boli pridané fotografie.
Vlastnosti aktívneho uhlia
Do galérie Vlastnosti aktívneho uhlia boli pridané fotografie.
Zlaté mince v súťaži!
Do galérie Zlaté mince v súťaži! boli pridané fotografie.
Girlanda z listov
Do galérie Girlanda z listov boli pridané fotografie.
Zahrievanie látok
Do galérie Zahrievanie látok boli pridané fotografie.
Čokoláda na chémii
Do galérie Čokoláda na chémii boli pridané fotografie.
Tajné písmo
Do galérie Tajné písmo boli pridané fotografie.
Vlastnosti aktívneho uhlia
Deviataci sa počas hodín chémie postupne zoznamujú zo základmi organickej chémie – chémie uhlíka. Už z biológie poznajú základné modifikácie tohto prvku. Vo vyučovaní opäť prepájame učivo s domácou skúsenosťou. V domácnosti sa uhlík používa ako živočíšne uhlie pri tráviacich ťažkostiach. My sme v experimente využili vlastnosť tejto látky – veľkú adsorpčnú schopnosť. Tableta živočíšneho uhlia nám „vyčistila“ vodu, ktorú sme zafarbili atramentom a v druhom prípade farebným korením - kurkumou.
Experiment uskutočnil Peter Krátky pod vedením asistentky Ľudky Húšťavovej. Peter výborne zvládol prácu s laboratórnym sklom i prevedenie základných laboratórnych techník. Úprimne ma teší, že sú prípady, keď integrácia žiaka funguje ako má.
RNDr. Marika Blaškovičová
Zlaté mince v súťaži
Krúžok „Zábavná chémia“ nám dáva priestor pre uskutočnenie ďalších experimentov. Zlaté mince „vyrábame“ generačne, zo čo patrí veľká pochvala sestrám Škodovým. V tomto školskom roku tento experiment zaraďujeme do súťaže „Objavujeme čaro chémie“. Držte nám palce !!
Simona Škodová, Erika Škodová
RNDr. Marika Blaškovičová
Girlanda z listov
Výroba girlandy z listov je jedna z mnohých jesenných inšpirácií, ktoré využívam v rámci prípravy na vyučovacie hodiny techniky. Príjemnou výhodou je, že materiál potrebný k výrobe girlandy nájdete voľne v prírode a spojíte tak prípravu s pobytom na čerstvom vzduchu. Pri samotnej výrobe využívate strihanie, vŕtanie, viazanie uzlov a samozrejme vlastnú fantáziu pri radení listov podľa farieb. Okrem získaných zručností, získate pekný exteriérový doplnok.
RNDr. Marika Blaškovičová
Zahrievanie látok
Súčasťou správneho „fungovania“ počas vyučovacích hodín chémie je nielen bezpečná realizácia experimentov, ale aj zdokonaľovanie pozorovacích schopností. Siedmaci sa tento krát venovali zahrievaniu rôznych látok – soľ, cukor, parafín, modrá skalica. Pozorované vlastnosti látok a ich zmeny pred a po zahrievaní, žiaci zaznamenali do výstupných tabuliek . Žiaci pracovali v rámci skupiny, zapojili sme možnosti kooperatívneho vyučovania.
RNDr. Marika Blaškovičová
Čokoláda na chémii
Nápad zrealizovať tento „experiment“ vznikol spontánne počas riešenia úloh z chémie. Predmet chémia je pre siedmakov nový. Neustále objavujeme nové veci a doposiaľ nadobudnutým poznaniam – prekonceptom, pridávame nový rozmer. Pri riešení úlohy „Nakreslite a popíšte vodný kúpeľ“ prebehla medzi žiakmi a učiteľom diskusia. Pre vodný kúpeľ navrhovali žiaci niekoľko možností realizácie a konfrontovali ho s jeho prevedením v chémii. Opäť nám bol najlepším pomocníkom bežný život – pri príprave čokoládovej polevy počas domáceho pečenia bol prítomný takmer každý žiak. Počas realizácie sme použili chemickú aparatúru v kombinácii s kuchynskými pomôckami. Okrem finálneho výsledku nám prácu spríjemnila úžasná vôňa čokolády.
RNDr. Marika Blaškovičová
Tajné písmo
V rámci krúžku „Zábavná chémia“ prinášame ďalší experiment z našej chemickej abecedy. Pri vytváraní „tajného písma“ sme používali látky, bežne dostupné v domácnosti. Na hárky bieleho papiera sme „neviditeľným atramentom“ napísali nápis, ktorý bol zreteľne viditeľný až po vypálení hárku nad plameňom sviečky. Princíp „tajného písma“ je jednoduchý: C, H, O.
RNDr. Marika Blaškovičová